X OSES – 10 rocznica spotkania ekonomii społecznej

Pracownicy Stowarzyszenia WAMA-COOP 15 listopada 2016 uczestniczyli w tegorocznej, jubileuszowej – X edycji OSES Ogólnopolskie Spotkania Ekonomii Społecznej. Odbyła się w Warszawie pod hasłem „Ekonomia społeczna to nasza sprawa”. Konferencja odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego.

OSES to coroczna ogólnopolska konferencja poświęcona przedsiębiorczości społecznej, gromadząca praktyków, teoretyków, przedstawicieli administracji państwowej i samorządów, przedsiębiorców i naukowców.

OSES – Spotkania Ekonomii Społecznej

Otwarcia konferencji dokonał Henryk Wujec, przewodniczący Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej. Następnie zaprezentowane zostały rekomendacje grupy ekspertów Komisji Europejskiej ds. ekonomii społecznej.

Kolejnym punktem programu była prezentacja przedsiębiorstw społecznych widzianych oczami ich twórców. Nam szczególnie przypadła do gustu prezentacja Spółdzielni socjalnej DALBA
z Pucka, tworzącej pierwszy w Polsce Browar Spółdzielczy, przedstawiona przez panią Agnieszkę Dejna.

Następnie wręczone  zostało wyróżnienie „Kawał dobrej roboty”, dla organizacji korzystającej z preferencyjnych pożyczek ES Funduszu Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, które osiągnęły największe oddziaływanie społeczne. ES Fundusz TISE jest preferencyjnym funduszem pożyczkowym współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Po tej części nastąpiła przerwa, w czasie której mogliśmy skosztować pysznego tortu wegańskiego, przygotowanego przez Spółdzielnię Socjalną MARGINES z Warszawy.

W drugiej części OSES prowadzonej przez Cezarego Miżejewskiego  odbył się panel „Ekonomia społeczna w politykach publicznych” z udziałem m.in. Agnieszki Ścigaj (przewodniczącej Parlamentarnej Grupy ds. Ekonomii Społecznej), Piotra Krasuskiego (Dyrektora Departamentu EFS Ministerstwa Rozwoju), przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Marcina Pluty – wiceprezesa Związku Miast Polskich. Uczestnicy panelu dyskutowali o tym, jaką rolę dla ekonomii społecznej przewiduje Strategia Zrównoważonego Rozwoju, czy narzędzia przewidziane w KPRES działają, jakie innowacje pozwolą przedsiębiorstwom społecznym w Polsce lepiej się rozwijać i przezwyciężać trudności.

Spotkania Ekonomii Społecznej OSES

Ostatnim punktem programu była możliwość udziału w tematycznych stolikach dyskusyjnych, m.in. gdzie rozmawiano o klauzulach społecznych, o zatrudnieniu wspomaganym, innowacjach w ekonomii społecznej oraz pożyczkach.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na Ogólnopolskie Spotkania Ekonomii Społecznej i liczymy, że w przyszły roku uda nam się również uczestniczyć w XI OSES 2017

Więcej przeczytasz na stronach Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej