Wspieranie subregionu olsztyńskiego
W trakcie posiedzenia omawiane były tematy związane z rozwojem ekonomii społecznej, m.in.: propozycje zmian w Ustawie o spółdzielniach socjalnych oraz możliwości wspierania przedsiębiorstw społecznych i podmiotów ekonomii społecznej w subregionie olsztyńskim, przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi i środków regionalnych i krajowych.
Tematów posiedzenia było wiele m.in.: jak regulować sferę ekonomii społecznej oraz co zrobić, by powstawały spółdzielnie socjalne tworzące nowe stabilne miejsca pracy.
Dyrektor Andżelika Wardęga podkreślała, iż rozważana jest możliwość:
- znacznie wyższego wsparcia finansowego na tworzenie miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej,
- obniżeniu składek na PFRON, objęcie wsparciem szerszej grupy,
- poszerzenie katalogu uprawnionych do prowadzenia spółdzielni o osoby ubogie a także o opiekunów dzieci z niepełnosprawnością przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych świadczeń, tak by pozwolić rodzicom korzystającym z zasiłku pielęgnacyjnego na aktywność zawodową.
WAMA-COOP – 15 lat Systemu Wsparcia Ekonomii Społecznej
Posiedzenia zespołów ds. ES zbiegło się z 15-leciem działalności Stowarzyszenia WAMA-COOP w zakresie budowania i rozwoju struktur ekonomii społecznej w kraju i województwie. Prezes Dariusz Węgierski przypomniał o modelu Systemu Wsparcia Ekonomii Społecznej, który został przygotowany i testowany w strukturach Stowarzyszenia, jako schemat funkcjonowania partnerstwa organizacji pozarządowej, instytucji finansowej oraz samorządu lokalnego.
Celem podejmowanych działań było i jest wsparcie rozwoju lokalnego przez pomoc podmiotom ekonomii społecznej, zapewniając im, zwłaszcza w pierwszym okresie funkcjonowania, wsparcie szkoleniowo-doradcze oraz wiarygodność prowadzonych działań – wskazywał Dariusz Węgierski.
Rola Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej jest kluczowa. Bez ich wsparcia spółdzielnie socjalne miałyby znacznie więcej problemów organizacyjnych i być może nie powstało by ich tyle, ile obecnie jest – zaznaczał prezes Działdowskiej Agencji Rozwoju Roman Dawidowski.
Prezes Działdowskiej Agencji Rozwoju podziękował za wielkie zaangażowanie w powstawanie spółdzielni socjalnych wykazane przez panów Remigiusza Dobkowskiego oraz Dariusza Węgierskiego ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP. Ich zaangażowanie w prace związanie z tworzeniem spółdzielni socjalnych na Warmii i Mazurach, choć nie tylko tu, było znaczące.
Przedsiębiorczość społeczna na Warmii i Mazurach
Pani Dorota Solnicka, Z-ca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Warmińsko-Mazurskiego przedstawiła stan sektora przedsiębiorczości społecznej w naszym regionie. Zaznaczyła, iż liczba podmiotów sprawdzana jest co rocznie i stan ilościowy PES na dzień 31 grudnia 2015 r., wygląda następująco:
- Centra Integracji Społecznej – 9 sztuk,
- Kluby Integracji Społecznej – 32 sztuk,
- Warsztaty Terapii Zajęciowej – 35 sztuk,
- Zakłady Aktywności Zawodowej – 8 sztuk,
- Spółdzielnie socjalne – 77 sztuk,
- Spółki non-profit w ilości 6 sztuk.
Wspomniała również, że dzięki czterem Ośrodkom Wsparcia Ekonomii Społecznej działającym w regionie, powstają nie tylko przedsiębiorstwa społeczne ale również organizacje pozarządowe prowadzące działalność ekonomiczną.
Praca w spółdzielniach socjalnych jest szansą na aktywizację społeczną i zawodową. Obecnie na terenie miasta Olsztyna i powiatu olsztyńskiego w spółdzielniach socjalnych znalazło zatrudnienie 79 osób – informowała Krystyna Dudzińska Dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego.
Wystąpienia i dyskusję zakończył Pan Remigiusz Dobkowski – Członek Zarządu Stowarzyszenia WAMA-COOP oraz członek Krajowego Komitetu Ekonomii Społecznej:
Otwiera się przed nami bardzo wiele możliwości, jak je wykorzystamy i zastosujemy w tym środowisku, zależy od nas. – Zakończył Remigiusz Dobkowski