W dniu 18 października 2018 roku w hali sportowej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku Warmińskim odbyły się „ I Targi ekonomii społecznej powiatu lidzbarskiego”. Organizatorami Targów było Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP.
Wydarzenie zgromadziło wystawców z powiatu lidzbarskiego, którzy mogli przybliżyć swoją działalność, i tym samym rozpropagować przedsiębiorczość społeczną.
Targi rozpoczął Starosta Lidzbarski – Pan Jan Harhaj, który przywitał gości i wyjaśnił ideę inicjatywy, której zadaniem jest propagowanie i rozwój ekonomii społecznej, oraz promocja przedsiębiorstw społecznych w powiecie lidzbarskim.
Następnie Dariusz Węgierski Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości I Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP w Olsztynie przybliżył znaczenie ekonomii społecznej w życiu lokalnej społeczności, podkreślając coraz większą rozpoznawalność podmiotów ekonomii społecznej, czego dobrym przykładem byli wystawcy, których nadrzędnym efektem działania jest przedkładanie celów społecznych nad komercyjnymi.
Należy podkreślić, iż I Targi ekonomii społecznej powiatu lidzbarskiego to wynik współpracy Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim ze Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA-COOP które realizuje projekt pod nazwą: „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Olsztynie” oraz Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej.
Celem Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej jest kompleksowe wsparcie przedsiębiorstw społecznych na terenie 5 powiatów: Lidzbarskiego, Bartoszyckiego, Mrągowskiego, Kętrzyńskiego, Olsztyńskiego oraz Miasta Olsztyna.
Inkubator w Lidzbarku Warmińskim mieści się przy ul. Wyszyńskiego 37, pok. 302, a jego zadaniem jest wspieranie rozwoju ekonomii społecznej w postaci usług szkoleniowych, doradczych i informacyjnych skierowanych do osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Zgromadzeni na Targach goście mogli zapoznać się z ciekawą ofertą zgromadzonych wystawców. Należy wspomnieć, iż wśród wystawców znalazły się między innymi: Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Orneckie Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych z Ornety, Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Henrykowo, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy z Lidzbarka Warmińskiego. Wszyscy wystawcy mogli zaprezentować prace wykonywane przez swoich podopiecznych oraz uświadomić uczestnikom targów, jak ważna jest praca i pomoc osobom starszym i niepełnosprawnym, niejednokrotnie zagrożonym wykluczeniem społecznym. Aktywizując i rehabilitując, podtrzymują umiejętności w zakresie życia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym swoich podopiecznych. Prezentowane prace stanowiły wspaniały przykład potencjału takich osób i ich możliwości w wielu dziedzinach życia.
Ciekawym wystawcą były podmioty: Powiatowy Urząd Pracy oraz Doradztwo Zawodowe i Personalne Marlena Andrukajtis, które zaprezentowały szeroki wachlarz szkoleń, doradztw, warsztatów dla osób chętnych powrócić na rynek pracy lub podnieść swoje umiejętności.
Natomiast Stowarzyszenie Joannici Dzieło Pomocy zaprezentowało pokaz pierwszej pomocy, wskazując również jak ważne jest kształcenie wśród mieszkańców, przede wszystkim wśród uczniów właściwych postaw w nagłych wypadkach, dlatego angażując się szeroko prowadzi szkolne służby medyczne, kształci młodzież z pierwszej pomocy, prowadzi stacje socjalne oraz angażuje się w szereg akcji charytatywnych.
Podczas targów na specjalne zaproszenie organizatorów, w ramach dobrych praktyk – przybliżyła swoją działalność spółdzielnia uczniowska GROMKO z Ornety. Zachęcając do rozwijania przedsiębiorczości wśród młodzieży szkolnej, wskazując na korzyści i możliwości pomocy innym, dzięki sprawnemu kierowaniu i zaangażowaniu wielu osób.
Spółdzielnia GROMKO przygotowała prezentację, która mogła uświadomić przede wszystkim licznie zgromadzonym młodym ludziom, iż istnieje wiele możliwości rozwoju i kształcenia praktycznych umiejętności z zakresu przedsiębiorczości oraz uświadomić, iż pogodzenie nauki z zaangażowaniem w spółdzielni, nie jest niczym trudnym.
W imieniu organizatorów uczniom, którzy przeprowadzili prezentację, mianowicie Anieli Szeląg oraz Jakubowi Jaworskiemu, jak również opiekunom spółdzielni z ramienia szkoły Małgorzacie Grodowskiej oraz Marii Kowalskiej podziękowania i dyplom wręczył Mateusz Dobkowski – Kierownik Inkubatorów Przedsiębiorczości Społecznej.
Ważnym punktem targów był konkurs wiedzy o przedsiębiorczości społecznej. Do konkursu stanęły 4 drużyny reprezentujące 4 Szkoły ponadgimnazjalne z powiatu lidzbarskiego. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy IV Patrycja Świątkowska, Anna Langkau, Krzysztof Szulżycki z Technikum nr 1 przy Zespole Szkół Zawodowych w Lidzbarku Warmińskim. Dyplomy oraz upominki dla wszystkich uczestników konkursu wręczyli Jarosław Kogut wicestarosta lidzbarski oraz Dariusz Węgierski. Natomiast wygrana drużyna otrzyma dodatkową nagrodę, co zapowiedziała Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Lidzbarku Warmińskim Anna Wiatrak.
Oprawę muzyczno-artystyczną przygotował MDK, który bogatym programem umilał czas obecnym podczas targów gościom, wystawcom i uczestnikom.
Targi w imieniu organizatorów zakończył Mateusz Dobkowski, wyrażając nadzieję, iż Targi będą kontynuowane w przyszłym roku i wpiszą się w świadomość mieszkańców, jako jeden z punktów powiązanych z ekonomią społeczną.
Przy przygotowaniach Targów Ekonomii Społecznej powiatu lidzbarskiego pracował zespół ludzi, byli to Anna Wiatrak Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Marek Orlicki i Anna Kuzyk Animatorzy Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej, Gabriela Walicka oraz Barbara Puszcz z MDK, Zbigniew Czaus z ZSIPO oraz Marta Wyszomirska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lidzbarku Warmińskim.
Wszystkim uczestnikom, organizatorom, wystawcom bardzo dziękujemy!