WIZYTA STUDYJNA DO WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO

W dniach 8-9 czerwca 2022 roku została zrealizowana wizyta studyjna do województwa pomorskiego zorganizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej „WAMA-COOP” w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Olsztynie”.

Siedemnastu Uczestników wyjazdu – reprezentanci jednostek samorządowych, ośrodków pomocy społecznej, instytucji otoczenia rynku pracy, a także przedstawiciele podmiotów ekonomii społecznej mieli okazję poznać praktyczne aspekty funkcjonowania przedsiębiorstw społecznych oraz motywowania grup i środowisk do podejmowania działań w celu rozwoju ekonomii społecznej.

Podczas dwudniowej wizyty studyjnej uczestnicy poznawali działania prowadzone przez:

  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Pucku  – dyrektor placówki Pan Maciej Albertin, opowiedział o historii powstania, sukcesach, ale również problemach. Doświadczenie, które zdobył w ciągu 23 lat swojej pracy przełożyło się na pełną pasji, rzetelną i inspirującą opowieść, która  zachęciła zgromadzonych gości do zadawania pytań i prowadzenia swobodnej dyskusji. Uczestnicy zostali oprowadzeni po ośrodku, gdzie mogli zapoznać się z pracą i zaangażowaniem osób pracujących, mogli zwiedzić pracownie tematyczne, jak również zwiedzić znajdujący się, w tym samym budynku – szpital rehabilitacyjny oraz Warsztat Terapii Zajęciowej;
  • Urząd Gminy w Pucku – spotkanie z Panią Burmistrz Pucka Hanną Pruchniewską, która opowiedziała o podejściu władz do współpracy z ŚDS w Pucku oraz zaangażowaniu w pomoc Podmiotom Ekonomii Społecznej na terenie Gminy;
  • Spółdzielnię Socjalną Dalba w Pucku – uczestnicy wizyty zapoznali się z działalnością Browaru Spółdzielczego w Pucku, który jest pierwszym browarem spółdzielczym w Polsce i szóstym tego typu na świecie. Pan Janusz Golisowicz przedstawił historię powstania oraz rozwóju spółdzielni;
  • Spółdzielnię Socjalną Kooperacja – spotkanie z Panem Prezesem Pawłem Barczykowskim oraz Panią Ewą Zalewską, jedna z najstarszych stażem pracownic spółdzielni. Podczas prelekcji opowiedzieli o misji i celu utworzenia spółdzielni. Uczestnicy mogli zapoznać się z filmem promocyjnym, gdzie mogli zrozumieć i dowiedzieć się jak funkcjonuje sklep charytatywny LUKLUK.
  • Spółdzielnię Socjalną Dwie Zmiany  – uczestnikom została zaprezentowana Klubokawiarnia, jest to również miejsce łączące w sobie funkcje placówki kulturalnej i stanowiące swoisty „Dom Kultury” (galerii, miejsca koncertowego, sceny performerskiej, przestrzeni warsztatowej).

Goszczące nas podmioty dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń oraz przekazały nieocenioną wiedzę…
Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni, wyrażając zasadność i potrzebę  organizacji wyjazdów, podczas których prezentowane są dobre praktyki dotyczące działań na rzecz rozwoju ekonomii społecznej.