ERASMUS+ YOUTH IN ACTION “ WE CAN AND WE WILL “ – WYMIANA MŁODZIEŻY – 17.03. – 25.03.2023.

W ramach współpracy z Rumunią, Słowenią, Grecją, Bułgarią oraz Niemcami uczestniczyliśmy w  wymianie młodzieży, która stała świetną okazją do poznania się, mieszkania razem i pracy nad wspólnym projektem. 

Miejscem realizacji projektu stała się Słowenia, a dokładnie osada o nazwie Rakičan, zlokalizowana 5 min od Murskiej Soboty, która jest stolicą regionu. Murska Sobota to miasto we wschodniej Słowenii, położone w samym sercu regionu Prekmurje. Jej najcenniejszym zabytkiem jest znajdujący się w samym sercu miasta zespół pałacowo-parkowy.

Głównym celem wymiany młodych obywateli było zapewnienie każdemu uczestnikowi możliwości dyskusji i konfrontacji w różnych tematach z obszaru przedsiębiorczości oraz przygotowania wspólnych biznesplanów.

Metody pracy, jakie zastosowano  to praca zespołowa/grupowa, warsztaty interaktywne i kreatywne, warsztaty w otwartej przestrzeni, dyskusje, ewaluacja, odgrywanie ról, nieformalne spotkania, wizyty lokalne itp.
Pierwszy dzień przebiegł wokół tematów organizacyjnych i wzajemnemu poznaniu się. Drugiego dnia warsztat miał na celu zapoznanie z krajami, które uczestniczyły w wymianie, a także z sytuacją na rynkach pracy w tych państwach. Kolejnego dnia przed uczestnikami stało wyzwanie – każdy z uczestników musiał przygotować swoje wystąpienie na Międzynarodową Konferencję „ECOLOGY FOR BETTER TOMORROW”. W celu integracji wszystkich uczestników zorganizowano też grę terenową, a każdy z patroli składał się z jednego reprezentanta z każdego kraju. Meta znajdowała się przy Młodzieżowym Centrum Aktywności w Murskiej Sobocie. Jest to interesująca przestrzeń, gdzie aktywna społecznie młodzież ma możliwość pracy nad wspólnymi projektami, a także wspólnego spędzania czasu rozwijając swoje pasje, m.in. powstała tam kapela młodzieżowa. Wizyty studyjne, które zostały zaplanowane, przybliżały regionalne produkty, a także ciekawe rozwiązania ekologiczne. W tym dniu młodzież dowiedziała się, z jakimi problemami borykają się małe, lokalne firmy, które stawiają na regionalne produkty i wysoką jakość usług. 

Dzięki udziałowi w wymianie można było także poznać zasady zakładania przedsiębiorstw w 6 krajach, ponieważ przez dwa dni pracowano nad biznesplanami start-up’ów w grupach międzynarodowych. Na koniec zostały zaprezentowane pomysły, a także były one oceniane pod względem merytorycznym przez pozostałych uczestników. 

Każdy z wieczorów był doskonałą okazją do zapoznania się z kulturą, historią, a także ciekawostkami na temat uczestniczących w wymianie Państw. 

Jak zgodnie podaje polska drużyna : „To był bardzo intensywny, ale i przyjemny czas, wróciliśmy zmęczeni, ale i zadowoleni!”