WIZYTA STUDYJNA W RAMACH PROJEKTU „MYŚL GLOBALNIE, DZIAŁAJ LOKALNIE – MIĘDZYNARODOWE PARTNERSTWO NA RZECZ EFEKTYWNEJ EDUKACJI W ZAKRESIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ”

 

 

Za nami emocjonująca wizyta studyjna w ramach projektu „Myśl globalnie, działaj lokalnie – międzynarodowe partnerstwo na rzecz efektywnej edukacji w zakresie przedsiębiorczości społecznej” w ramach programu Erasmus+ .

Mieliśmy ogromną przyjemność gościć przedstawicieli naszych organizacji partnerskich Łotewskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości Społecznej oraz Przedsiębiorstwa Społecznego KNOF (Słowenia). Wymieniliśmy się doświadczeniem w zakresie edukacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz dobrymi praktykami przedsiębiorczości społecznej.

Pierwszy dzień obejmował prezentacje organizacji partnerskich oraz przegląd realizowanych działań w zakresie wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, rozwoju przedsiębiorczości społecznej, a także realizacji celów zrównoważonego rozwoju. W ramach warsztatów tematycznych, prowadzonych przez Panią Beatę Snopek, psycholożkę oraz prezeskę Stowarzyszenia My Happiness, dyskutowaliśmy na temat efektywnej edukacji dorosłych w odniesieniu do założeń andragogiki. Pani Beata podzieliła się również swoim doświadczeniem w zakresie prowadzenia organizacji, która posiada status przedsiębiorstwa społecznego. Dzień zakończyliśmy zwiedzaniem miasta, wspólną kolacją i bowlingiem.

W drugim dniu wizyty gościliśmy w Olsztynku, gdzie spotkaliśmy się z burmistrzem – Panem Robertem Waraksą, który opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z działalnością społeczną. W olsztyneckim Ratuszu zobaczyliśmy również Multimedialne Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag IB i Historii Olsztynka. Wizyta w Ratuszu była również okazją do wymiany kontaktów umożliwiających współpracę międzynarodową w przyszłości.

Następnie udaliśmy się z wizytą do Spółdzielni Socjalnej Negocjator, która w Parku Etnograficznym w Olsztynku prowadzi „Pijalnię ziół”. Spółdzielnia jest podmiotem, który uzyskał wsparcie w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej (OWES) w Olsztynie, posiada status przedsiębiorstwa społecznego oraz realizuje działania reintegracyjne.

Uczestnicy mieli okazję spróbować ziół i przetworów oferowanych przez Spółdzielnię, posłuchać o jej sukcesach i wyzwaniach. Lunch przygotowany został na bazie produktów spożywczych dostarczonych przez lokalnych producentów. Tego dnia zwiedziliśmy również Park Etnograficzny w Olsztynku, pokazując naszym partnerom zagranicznym elementy dziedzictwa  kulturowego naszego regionu.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Banku Żywności w Olsztynie, który jest partnerem Stowarzyszenia WAMA-COOP w realizacji projektu pn. „Olsztyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”. Nasi partnerzy poznali strukturę organizacyjną Banku Żywności, realizowane projekty edukacyjne związane z niemarnowaniem żywności oraz wsparciem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Elementem kończącym wizytę w Banku Żywności były wspólne warsztaty „zero waste”, podczas których przygotowaliśmy przepyszny obiad z „resztek” żywności oraz części roślin, które nie są powszechnie stosowane w kuchni, a raczej wyrzucane (np. zielona część marchwi).

Niezwykle inspirująca była wizyta w Centrum Barka, prowadzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Profilaktyki Zdrowia „Jesteśmy Razem” w Górowie Iławeckim. Stowarzyszenie prowadzi na co dzień Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Warsztat Terapii Zajęciowej. Podstawowym celem działalności Barki jest zwiększenie aktywności życiowej i zaradności uczestników, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zaspokojenie potrzeb bytowych i edukacyjnych, ukierunkowanych na podtrzymanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Z ośrodka korzysta obecnie 85 osób z terenu Miasta i Gminy Górowo Iławeckie. W ramach wizyty odwiedziliśmy pracownie, w których dorosłe osoby niepełnosprawne realizują zajęcia edukacyjne (m.in. fotograficzna, artystyczna, krawiecka, gospodarstwa domowego, komputerowo-multimedialna, edukacyjna, rękodzieła i ceramiki, radiowa, techniczno-stolarska). Uczestnicy zajęć mogą również korzystać z sali rehabilitacyjnej, siłowni, sauny i sali bilardowej. W ramach ŚDS powstało Radio oraz TV Górowo. Przy Stowarzyszeniu działa także Uniwersytet Trzeciego Wieku, który zapewnia kilkudziesięciu seniorom z Miasta i Gminy aktywne spędzanie wolnego czasu. Było to niezwykłe spotkanie z uczestnikami oraz osobami prowadzącymi Centrum Barka. To, co zapamiętamy to nie tylko dobra praktyka w zakresie edukacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, ale również radosne twarze uczestników oraz wielkie serce i profesjonalizm pracowników Barki.

Barka regularnie współpracuje z innymi ośrodkami wsparcia i lokalnymi instytucjami (w tym MOPS, GOPS, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Domy Pomocy Społecznej, Caritas, Ośrodek Kultury, szkoły, Urząd Miasta, Urząd Gminy, zakłady opieki zdrowotnej, Zakład Karny). To właśnie w ramach takiej współpracy Stowarzyszenia z Urzędem Miasta, przy wsparciu OWES w Olsztynie powstała Spółdzielnia Socjalna Tradycja, prowadząca działalność gastronomiczną. Oferuje smaczne posiłki dla lokalnych instytucji oraz mieszkańców miasta i gminy Górowo Iławeckie. Mieliśmy również przyjemność spotkać się z Prezeską Spółdzielni Panią Katarzyną Dub, porozmawiać o jej pracy oraz zjeść znakomity obiad w prowadzonej przez Spółdzielnię Stołówce Miejskiej w Górowie Iławeckim.

Po obiedzie udaliśmy się na spotkanie z burmistrzem Górowa Iławeckiego – Panem Jackiem Kostką, który wspólnie z Panem Piotrem Baczewskim – Prezesem Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” powołał do życia Spółdzielnię Socjalną Tradycja. Opowiedział on o funkcjonowaniu Spółdzielni, jej planach rozwojowych oraz o wyzwaniach społecznych i ekonomicznych, z jakimi mierzy się na co dzień. Pan Burmistrz Jacek Kostka jest prezesem Stowarzyszenia Polskie Miasta Cittaslow oraz wiceprezydentem międzynarodowej sieci miast Cittaslow. Jest to organizacja skupiająca niemal 300 miast i miasteczek z całego świata. Podstawową ideą Cittaslow jest zapewnienie dobrej jakości życia. Idea ta powstała 25 lat temu we Włoszech, żeby popularyzować spokojne życie w miasteczkach do 50 tysięcy mieszkańców, które nie mają rozwiniętego przemysłu. W polskiej sieci stowarzyszenia Cittaslow najwięcej miast znajduje się na Warmii i Mazurach – jest ich 27.

Wizyta w Polsce była okazją do integracji partnerów projektu, inspirującej wymiany doświadczeń i dyskusji dotyczącej rozwoju przedsiębiorczości społecznej, zrównoważonego rozwoju oraz wsparcia edukacyjnego osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Ta dyskusja kontynuowana jest na łączach internetowych, a jej dalsza empiryczna część już we wrześniu – podczas wizyty w Łotwie.

 

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.