ROK EDUKACJI EKONOMICZNEJ 2024 STOWARZYSZENIE „WAMA – COOP” WŁĄCZA SIĘ W OBCHODY REE2024

7 września 2023 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

W uzasadnieniu do tej decyzji przywołano m.in. słowa Janusza Korczaka: „Dlaczego nie mamy możliwie wcześniej nauczyć dziecka, czym jest pieniądz, wynagrodzenie za pracę, aby czuło wartość niezależności, którą daje zarobek, aby poznało złe i dobre strony posiadania”. Również dzisiaj ważne jest, by edukacja ekonomiczna była dostępna dla każdego młodego człowieka. Powinien być to niezbędny element przygotowania młodych ludzi do życia zawodowego i społecznego oraz udziału w budowaniu nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki narodowej

Decyzja ta nawiązuje do szeregu innych okrągłych rocznic, m.in: 100-lecie reform gospodarczych Władysława Grabskiego, 100-lecie powstania polskiego złotego, 100-lecie powstania Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Uchwalenie roku 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej powinno skutkować  ciekawymi i inspirującymi działaniami, których celem nadrzędnym będzie propagowanie i krzewienie edukacji ekonomicznej wśród społeczeństwa.\ a szczególnie wśród młodzieży.

REE 2024 skierowany jest do wszystkich podmiotów, w tym NGO realizujących działania na rzecz edukacji ekonomicznej, finansowej i szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Zachęcała również, do zgłaszania tego typu inicjatyw, na specjalnie dedykowanym formularzu na stronie www. ree2024.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Spółdzielczości i Przedsiębiorczości Lokalnej WAMA COOP” od lat stara się edukować młodzież przygotowując ją do życia w warunkach gospodarki rynkowej, przygotowując do wejścia na rynek pracy, uczymy przedsiębiorczości i poruszania się w świecie finansów. Staramy się zapoznawać młodzież .z aktualnymi światowymi trendami gospodarczymi uczestnicząc w projektach międzynarodowych. Stąd aktywnie uczestniczymy w obchodach REE. Chcemy włączyć się w działania wynikające ze skoordynowanej współpracy środowiskowej na rzecz wspierania idei i misji edukacji ekonomicznej tworząc lokalneprogramy obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej. Swój pomysł przedstawiliśmy podczas posiedzenia Zespołu ds. Ekonomii Społecznej powołanego przez Prezydenta Olsztyna gdzie został bardzo pozytywnie przyjęty przez zebranych

Wspólnie z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, dzięki zaangażowaniu Pani Anny Staryk – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 30 zaprosiliśmy na spotkanie omawiające sposoby uczestnictwa w obchodach REE dyrektorów szkól olsztyńskich. Odbyły się dwa spotkania , jedno z Dyrektorami szkół podstawowych, drugie z Dyrektorami szkół ponadpodstawowych. Podczas obu spotkań wprowadzeniem do dyskusji były wypowiedzi Remigiusza Dobkowskiego (WAMA COOP” –na temat „Kształtowania postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży” oraz „Przedsiębiorczość społeczna”  

W pierwszym spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół podstawowych  SP1,SP2,SP5, SP7,SP9, SP10, SP12, SP13, SP14, SP18, SP22, SP25,SP30,SP33 zaś w drugim dyrektorzy szkół ponadpodstawowych:  Liceów Ogólnokształcących II, IV,IX,
Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2
Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika,
Zespołu Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących, 
Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych ,
Zespołu Szkół Samochodowych ,
Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych
Zespołu Szkół Budowlanych
Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych
 Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących Pałacu Młodzieży

Spotkania prowadziła Pani Anna Staryk. W spotkaniu uczestniczyli także:
Kinga Wiśniewska kierująca Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta oraz Marcin Jucha Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Oddział w Olsztynie.
Dyrektorzy szkół zostali zobowiązani do przesłania do Wydziału Edukacji informacji o działaniach podejmowanych na rzecz przedsiębiorczości młodzieży oraz propozycji które znalazłyby się w programie miejskim obchodów REE w Olsztynie.